Aktualne rankingi lokat – zmiana oprocentowania?

0
95

Aktualne rankingi lokat wciąż pozostają niezmienne. Możemy jednak liczyć się z tym, że w ostatnim kwartale 2014 roku Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych. To wiadomości, które mogą zaniepokoić wszystkich, którzy oszczędzają i wybierają usługi dedykowane wolnym środkom w bankach. Zmiany w oprocentowaniu stóp mogą przyczynić się do zmniejszenia odsetek jakie zaproponują usługobiorcom banki. Warto więc zastanowić się wcześniej jak zabezpieczyć oszczędności i starać się na bieżąco śledzić informacje dotyczące rynku finansowego.

Choć jeszcze na początku roku wielu analityków finansowych wspominało o możliwości zwiększenia stóp procentowych, taki scenariusz stał się jedynie odległą przyszłością. Aktualne rankingi lokat ukazują nam podobne wyniki do tych z przed kilku miesięcy i nie ulega wątpliwości, że nie możemy spodziewać się tak długo oczekiwanych wyższych nominalnych oprocentowań. Jednak dobrą informacją jest to, że pomimo widma zbliżających się zmian, banki wciąż nie zmniejszyły wartości lokat i oferują nam produkty, które nadal przynoszą zyski.

Zysk większy niż wcześniej

Mimo oprocentowania dużo niższego niż tego jakiego życzą sobie oszczędzający, obecnie lokaty przynoszą bardzo duże zyski. Co powoduje taki stan rzeczy? Deflacja, która w przeciwieństwie inflacji zwiększa wartość naszych pieniędzy. Dzięki temu za tą samą kwotę możemy kupić większą ilość artykułów, usług. Ma to związek z sytuacją na rynku, a także z tym co dzieje się w światowej gospodarce pod wpływem działań politycznych. Aktualne rankingi lokat oferując nam nominalne oprocentowanie, nie gwarantują nam stałej wartości pieniędzy, a wręcz przeciwnie wciąż pozwalają zarabiać i powiększać nasz kapitał. To zatem jedna z nielicznych okazji do tego by rzeczywiście otrzymać interesujące profity płynące z zamrożenia gotówki. Deflacja to jednak jeden z czynników, który może mieć bezpośredni wpływ na to, że stopy procentowe NBP zostaną zmniejszone jeszcze w tym roku na skutek działań Rady Polityki Pieniężnej.

Zobacz także:  Jak możemy wybrać najlepszą lokatę bankową.

Jak oszczędzać z głową?

Zmiany, które być może nastąpią w ciągu najbliższych tygodni nie muszą oznaczać dużego spadku oprocentowań lokat bankowych. Warto pamiętać o tym, że banki muszą zabiegać o kolejnych usługobiorców i drastyczne zmiany mogłyby spowodować proces wycofywania środków zamrożonych na depozytach. Byłoby to niezwykle niekorzystne dla samych instytucji i oczywiście do takiej sytuacji nie dojdzie. Mimo wszystko warto zabezpieczyć swój kapitał i zastanowić się czy lokaty bankowe oraz ich aktualne oprocentowanie mogą w jakiś sposób zapewnić nam dobre warunki do inwestycji na najbliższy okres.

Jeżeli chcemy wykorzystać to, że jeszcze mamy okazję na wyjątkowo atrakcyjne zwiększenia wartości naszych oszczędności możemy śmiało wybrać jedną z lokat bankowych dedykowaną nowym klientom banków. Promocje pozwolą nam zwiększyć uzyskane odsetki, a okres trwania umowy będzie na tyle krótki, że w przypadku zmian na rynku będziemy mieć szansę na odpowiednią reakcję. Jeżeli natomiast wolimy już teraz zabezpieczyć środki i nie martwić się najbliższymi miesiącami – wystarczy, że dobierzemy odpowiednią lokatę długoterminową z niezmiennym oprocentowaniem.