Czy kredyt gotówkowy może być tańszy?

0
141

Powszechnie wiadomo, że kredyt gotówkowy nie jest tani, gdyż oprócz regularnego spłacania rat należy uwzględnić produkty dodatkowe (jak np. ubezpieczenie) czy prowizję. Jednakże w sytuacji, gdy potrzebna jest gotówka decydujemy się na kredyt. Co jednak można zrobić, aby kredyt był tańszy?

Podstawowa zasadą dotyczącą kredytów jest hasło im mniej rat, tym lepiej. Zazwyczaj na obniżenie ceny kredytu mogą liczyć posiadacze rachunków osobistych. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że kredyt gotówkowy to instrument krótkoterminowy, gdyż banki udzielają ich na okres od kilku miesięcy do maksymalnie nawet 10-12 lat. Według wielu najlepszym wyjście jest rozłożenie kredytu na najdłuższy okres czasu, a tymczasem dłuższy okres spłacania to także dłuższy okres naliczania oprocentowania oraz ryzyko dla banku rozciągnięte w czasie. Większa liczba rat może oznaczać wzrost kosztu kredytu ze względu na podwyższenie oprocentowania. Dlatego warto zdecydować czy lepiej jest zmobilizować się przez krótki czas czy przyjąć większe koszty rozłożone w czasie.

Kolejnym czynnikiem podwyższającym koszt kredytu jest prowizja, która jest wyższa dla nowych klientów. Prowizja może pozostać na poziomie 0%, ale klient musi zdecydować się na skorzystanie z innych produktów z oferty danego banku. Najbardziej atrakcyjną ofertę można otrzymać we własnym banku, gdyż zna on całą historię kredytową klienta oraz wie jak dysponuje posiadanymi środkami finansowymi. O koszcie kredytu decyduje przede wszystkim oprocentowanie i prowizja oraz inne wymagane opłaty ( jak ubezpieczenie). Prowizja jest pobierana z góry i może powiększać kwotę kredytu lub pomniejszać uzyskaną kwotę kredytu.

Ostateczne oprocentowanie jakie zostanie przyznane klientowi jest uzależnione od oceny zdolności kredytowej w konkretnym banku. Istotne jest, że czasem oferta konkurencji jest bardziej atrakcyjna niż oferta banku, w którym posiada się ROR lub inny rachunek, ale jest to zwykle związane z posiadaniem kolejnych produktów banku BNP. konto w banku czy karta kredytowa). Najczęściej na ofertę bez prowizji można trafić w ramach promocji. Pojawiają się także nowe oferty, dzięki którym oprocentowanie zostanie obniżone (jeśli np. gotówka zostanie wydana na duże zakupy).

Zobacz także:  Kredyt gotówkowy 15 000 złotych na 36 miesięcy.