Inflacja

0
121

W momencie, kiedy wzrastają ceny towarów i usług mamy do czynienia z inflacją. Czym tak naprawdę jest ta inflacja i co za sobą niesie? Jeżeli spojrzymy na reklamy lokat bankowych zauważymy, że w ofercie pokazują, że można bardzo dużo zarobić w bardzo krótkim czasie. Wiele ofert pomija inflację. Zakłada, że nie będzie ona wzrastała i klienci będą mogli cieszyć się z duże go zarobku na lokacie. Inflacja niestety może bardzo zepsuć nam marzenie o dużych zarobkach. Jej wzrost sprawi, że mniej zarobimy na lokacie, a w niektórych przypadkach ten zarobek może być nawet zerowy.

Czym jest inflacja.

W momencie, kiedy pojawi się inflacja, możemy mieć pewność, że wzrosły poziomy cen towarów i usług. Mówiąc inaczej znacząco zaczyn a spadać siła nabywcza pieniądze. Inflację możemy zauważyć porównując ceny towarów kilka lat temu i dziś. Kiedy dając dziecku złotówkę mogło kupić sobie gumę, lód, lizaka i jeszcze wystarczyło mu na oranżadę na miejscu. Dziś za złotówkę kupi jedynie najtańszy lód. Pokazuje to, że na przełomie lat inflacja doprowadziła do tego, że za taką samą kwotę pieniędzy kiedyś można kupić dziś o wiele mniej dóbr i usług. Poziom inflacji można sprawdzić na stronie Głównego Urzędy Statystycznego. Jest ona aktualnie podawana. Miarą wyznaczenia poziomu inflacji jest indeks cen towarów i usług. Jest to tak zwany indeks CPI. Wyznacza się to na podstawie badań nad poziomami cen. Sprawdza się ceny żywności, odzieży, użytkowania mieszkania, a także koszt edukacji i transportu. Miarę inflacji podaje się co miesiąc. W zestawieniu podaje się również poziom inflacji w poprzednim roku i w poprzednim miesiącu, aby można było mieć rzetelne porównanie. Inflację mierzy również bank centralny. Poziom inflacji bazowej Narodowy Bank Polski podaje w każdym miesiącu, ale wyłącza z obliczeń ceny energii i żywności.

Co powoduje pojawienie się inflacji.

Inflację wywołuje wiele różnych czynników. Jej wzrost można zauważyć w momencie, kiedy ilość pieniędzy na rynku wzrasta szybciej niż dobra gospodarcze. Efektem tego jest większy popyt na usługi i towary, przez co przyjdzie nam za nie zapłacić więcej. Jeżeli banki udzielą zbyt dużo kredytów mogą doprowadzić do pojawienia się inflacji popytowej. Bardzo duży wpływ na wielkość inflacji ma stopa procentowa. Jeżeli zaczyna spadać inflacja wzrasta. Wzrost inflacji w znaczący sposób odbija się na osobach, które ulokowały swoje oszczędności na lokatach, albo zainwestowały je w jakiś inny sposób. Trudno jest jednak określić ile ta pojawieniu się inflacji stracimy. Wszystko zależy od rodzaju lokaty i od wielkości oprocentowania.

Inflacja ma wpływ na oprocentowanie lokaty.

Wiele osób szuka lokat z jak największym oprocentowanie. Jeśli nasze oszczędności są wysoko oprocentowanie ta strata przez inflację nie będzie aż tak bardzo odczuwalna. W momencie, kiedy nasze oprocentowanie na lokacie będzie takie samo jak poziom inflacji, wówczas nasz zarobek z lokaty będzie zerowy. Tym samy nasze pieniądze będą zupełnie za darmo leżały na lokacie, a na koniec i tak nie będziemy mieć z tego żadnych korzyści. Może zdarzyć się też przypadek, kiedy poziom inflacji będzie wyższy od oprocentowania lokaty. Wówczas stracimy zamiast zyskać, a tego nikt z nas nie lubi. Właśnie przez obawę przed inflacją wiele osób rezygnuje z lokat bankowych i woli przechowywać swoje pieniądze w domu. Co prawda na trzymaniu kasy w skarpecie nic nie zarobimy, ale też nie będziemy się bać, że stracimy chociaż złotówkę z naszych oszczędności. Wiele osób uważa, że lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu.