Jak nakłonić bank do podpisania umowy kredytu gotówkowego?

0
120

Rzecz jasna nie da się „nakłonić” banku do podpisania z nami umowy na kredyt hipoteczny. Niemniej można postawić na kilka kroków, dzięki którym skorzystanie z kredytu będzie o wiele łatwiejsze. Co zatem bank bierze pod uwagę przy podjęciu decyzji o pożyczeniu kredytobiorcy swoich pieniędzy?

Co ma wpływ na otrzymanie kredytu?

Osoba chcąca otrzymać kredyt, musi mieć ku temu kilka „argumentów”. Dotyczy to zarówno klientów wnioskujących o niewielkie pożyczki, jak również osoby zainteresowane „dużymi” kredytami hipotecznymi.

Pieniądze – dochód na odpowiednim poziomie to podstawowy aspekt, który decyduje o otrzymaniu kredytu. Z reguły (przy kredytach gotówkowych) bank zakłada, że miesięczna rata nowego zobowiązania nie może być większa, niż połowa pozyskiwanych środków. Nawiasem mówiąc, jest to bardzo ryzykowne stwierdzenie, gdyż lwią część pozostałych pieniędzy (po odliczeniu raty), trzeba zainwestować w czynsz, opłaty za energię, jedzenie i realizację wielu innych, podstawowych potrzeb.

Praca – pieniędzy nie wystarczy otrzymywać. Trzeba je… zarabiać! Co gorsza, proces ten jest w bardzo różny sposób brany pod uwagę przez banki. Oczywiście najlepiej, jeśli kredytobiorca pracuje w oparciu o umowę o pracę i to na czas nieokreślony. Problem w tym, że coraz mniej przedsiębiorców oferuje tą formę zatrudnienia swoim pracownikom. Na najgorszej pozycji stoją osoby, które zatrudnione są w oparciu o umowę o dzieło.

Zawód – pieniądze i sama forma zatrudnienia to nie wszystko! Chcąc otrzymać kredyt gotówkowy na naprawdę korzystnych warunkach, trzeba mieć odpowiedni… zawód. Ten zaś znacząco może wpłynąć nie tylko na zdolność kredytową, ale też na ogólne warunki spłaty. Mowa tu oczywiście o zawodach zaufania publicznego, które – w oczach banku – są traktowane niejako w sposób uprzywilejowany. Cóż… również i na tym polu nie ma równouprawnienia.

Liczba członków rodziny – jeśli jesteśmy sami, otrzymanie kredytu gotówkowego nie będzie żadnym problemem, chyba że nasze zarobki są faktycznie bardzo małe. Jeśli jednak mamy rodzinę (nawet w modelu trzyosobowym), zdolność kredytowa tak skrojonego gospodarstwa domowego znacząco maleje. Zależność ta nie dotyczy oczywiście kobiet w ciąży, które nadal są traktowane jako „pojedynczy” członek rodziny.

Zobacz także:  Jak możemy wybrać najlepszą lokatę bankową.

Podsumowując, ktoś może zauważyć, że powyższe punkty mają jedną, konkretną cechę wspólną. Tak – jest nią oczywiście zdolność kredytowa. I właśnie dlatego to ona jest najważniejszym czynnikiem (wraz z decyzją BIK), który decyduje o tym, czy kredyt zostanie w ogólne przyznany.