Bardzo duża ilość różnorodnych ofert kredytowych na rynku powoduje, że często zainteresowani nimi klienci mają problem z dopasowaniem najlepszej dla siebie. Poza kredytami gotówkowymi na dowolny cel można przebierać w ofertach kredytów konsolidacyjnych, samochodowych czy mieszkaniowych.
Najczęściej klienci decydują się przede wszystkim na tak zwane kredyty gotówkowe na dowolny cel. Ich zaletą jest to, iż nie ma konieczności tłumaczenia bankowi, na co są potrzebne pieniądze. Kwota kredytu może być bardzo różna, w dużej mierze zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej zainteresowanego kredytem klienta. Jednakże z punktu widzenia banku to właśnie ten rodzaj kredytów jest obciążony największym ryzykiem kredytowym. Nie ma się więc co dziwić, że zazwyczaj ich oprocentowanie jest najwyższe na rynku. Banki bowiem nie mają żadnego zastawu, więc w przypadku gdy klient nie spłaca rat, mają przed sobą dość długą drogę zanim uda się im odzyskać należne pieniądze. Oprocentowanie tego typu kredytów można nieco obniżyć, decydując się na wykupienie ubezpieczenia. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują taką wersję ubezpieczenia, która chroni zaciągającego kredyt także w przypadku utraty pracy. Wtedy to przez określony czas ( najczęściej kilku miesięcy), raty kredytu są płacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Ponadto im dłuższy okres spłaty, tym najczęściej wyższe oprocentowanie. Najniższe jest w wielu bankach dla kredytów z terminem płatności maksymalnie osiemnastu miesięcy. Te na 24 miesiące już mogą mieć nieco wyższą stawkę.
Nieco innym rodzajem kredytu jest kredyt konsolidacyjny. Kredyt ten jest przeznaczony przede wszystkim dla tych, którzy posiadają inne zobowiązania finansowe i ich spłata jest dla nich sporym obciążeniem. Banki udzielając kredytu konsolidacyjnego zazwyczaj życzą sobie przedstawienia dokumentów dotyczących innych zobowiązań finansowych. Po zsumowaniu pozostałych do spłaty rat składają klientowi propozycję. W ramach tego kredytu bank spłaca innym jednostkom pozostałe do zapłacenia kwoty, zaś klient zazwyczaj spłaca jedną ratę, zazwyczaj o wiele niższą niż suma poprzednio płaconych zobowiązań. Bardzo często przy kredycie konsolidacyjnym klienci mogą liczyć na dodatkową gotówkę, oczywiście jeżeli tylko jego zdolność kredytowa pozwala na przyznanie takiej sumy. Tym rodzajem kredytu powinny się zainteresować przede wszystkim osoby, które mają wiele innych zobowiązań i zaczynają mieć problemy z terminowym regulowaniem wszystkich spłat. Niektóre banki przyznają kredyty konsolidacyjne klientom, którzy mają opóźnienia w spłatach, nawet sięgające 90 dni. Jednak aby mieć pewność że kredyt zostanie przyznany, warto zainteresować się nimi nieco wcześniej, a nie czekać do momentu jak będą tak duże opóźnienia. Wiele osób uważa kredyt konsolidacyjny jako swoisty ratunek z trudnej sytuacji, dlatego też w okresie jego spłaty raczej nie powinno się zaciągać nowych zobowiązań tego typu.