Jeśli kredyt to tylko w banku

0
157

Gdyby szukać to ciężko byłoby znaleźć osobę, która nigdy w życiu nie brała kredytu lub która po prostu nie pożyczyła nigdy od nikogo pieniędzy. Standard wyrobów i produktów wszelkiej kategorii ciągle się podnosi. Niestety nie jest to równe podnoszenie, co do pensji i oczekiwań. Co za tym idzie pożyczamy pieniądze by zaspokoić swoje pragnienie posiadania nowego sprzętu czy też samochodu. Oczywiście zdarzają się i nieplanowane wydatki takie jak choroba dziecka czy też awaria pralki. Wtedy chcemy nie chcemy nie mamy wyjścia i jeśli nie mamy odpowiednich zasobów finansowych musimy pożyczyć potrzebne pieniądze. Pożyczamy od rodziny, znajomych itp. Jednak nie zawsze są oni w stanie nam pomóc. Co wtedy? Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w banku lub też na stronie Internetowej banku i złożenie wniosku o kredyt gotówkowy. Możemy wnioskować o dowolną kwotę, jednak nie wyższą niż są nasze możliwości spłaty. Czas oczekiwania na decyzję banku bywa różny. Jeśli posiadamy konto osobiste w danej placówce to zazwyczaj na decyzję nie musimy dłużej czekać niż kilka minut. W sytuacji, w której nie mamy konta, a chcemy się ubiegać o kredyt bywa różnie z czasem oczekiwania i określają to przepisy wewnętrzne każdej placówki. Zazwyczaj jest to czas od kilku godzin do kilku dni.

Spłacam kredyt z odsetkami. Co dostaję w zamian?

Pierwszą rzeczą, jaką otrzymujemy jest oczywiście oczekiwana gotówka. Ponadto coraz więcej banków oferuje kredyty z ubezpieczeniem. Ma ono na celu zabezpieczyć bank i nas przed niespodziewanymi sytuacjami, w których nie jesteśmy w stanie spłacić kredytu jak np. utrata pracy czy śmierć. Wbrew pozorom jest to ważne. W razie naszej śmierci, jeśli kredyt jest ubezpieczony, rodzina nie będzie pokrywać kosztów dalszej spłaty. W przypadku jego braku ten obowiązek może spaść na współmałżonka lub dorosłe dzieci. Warto o tym pamiętać gdyż niestety nie jesteśmy w stanie wielu rzeczy przewidzieć, ale możemy zadbać o to by rodzina nie musiała zmagać się później z problemami. Ponadto wiele banków w ramach solidnej spłaty kredytu przychylniej podchodzi do późniejszych wniosków np. o większy kredyt na zakup mieszkania, a wbrew pozorom jest to niesamowicie ważne. Kolejnym bonusem jest zwrot odsetek za szybką spłatę. Wiele instytucji bankowych w zamian za spłatę kredytu przed czasem zwraca nam odsetki od kredytu w części lub nawet w całości, a to zaś jest bardzo kuszącym rozwiązaniem mobilizującym do szybkiej spłaty.

Zobacz także:  Inflacja

Uzyskanie kredytu kiedyś i dziś

Jeszcze nie tak dawno, bo kilka lat temu uzyskanie kredytu na zakup samochodu czy mieszkania było dość łatwe. Głównie, dlatego że łatwiej było uzyskać przede wszystkim pracownikom umowę o pracę. Dziś zdecydowana większość pracuje na czarno lub na tzw. Umowę śmieciową. Ponadto stać nas było na spłacanie kredytów. W dobie kryzysu coraz mniej osób było w stanie spłacać swoje zobowiązania. Braliśmy jeden kredyt by spłacić drugi itp. itd., aż w końcu nie było nas stać na spłatę i po prostu przestaliśmy płacić. To wszystko razem wzięte poskutkowało w zaostrzenie przepisów i większe wymagania banków, co do klientów i otrzymywania kredytów. Ma to swoje plusy i minusy dla każdej ze stron. Bank odzyskuje znacznie więcej pożyczonych pieniędzy, ale i kredytów także jest mniej wypłacanych. Praktycznie wszystkie banki klientom, którzy posiadają umowę o pracę, ale borykają się z kilkoma kredytami oferują kredyty konsolidacyjne. Mają one za zadanie złączyć kilka kredytów w jeden w jednym banku obniżając nam tym samym ratę i wydłużając czas spłaty. Jest to korzystne rozwiązanie dla ludzi, którzy wpadli w wir kredytów i nie bardzo wiedzą jak z niego wyjść. Należy jednak przed podjęciem takiej decyzji o kredycie konsolidacyjnym dobrze się zastanowić i sprawdzić ofertę banku. Gdyż może się okazać, że zamiast zaoszczędzić stracimy na większych odsetkach od jednego wspólnego kredytu.