Kredyt gotówkowy – analiza branżowa

0
124

Zadłużenie w krajowych gospodarstwach domowych wyraźnie rośnie, szczególnie po ustaleniu bardzo niskich stóp procentowych. Na razie nic nie zapowiada, aby stopy procentowe miały wzrosnąć, chociaż to w dłuższej perspektywie nieunikniony element. Kredyt gotówkowy to jeden z najciekawszych produktów na rynku kredytowym, o którym warto przez chwilę podyskutować.


Kredyt gotówkowy jeszcze kilka lat temu charakteryzował się dużym ryzykiem, szczególnie w zakresie zawyżania kosztów pozaodsetkowych. Wiele firm pożyczkowych stosowało dodatkowe opłaty windykacyjne, najczęściej zupełnie nieracjonalne, opłaty za dojazd do klienta i wydanie gotówki, czy za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Sytuacja zmieniła się stosunkowo niedawno na korzyść kredytobiorców ze względu na optymalizację przepisów o udzielaniu pożyczek krótkoterminowych. W kredytach gotówkowych zastosowano odgórnie limit kosztów pozaodsetkowych. Z tego wynika, że pożyczka gotówkowa to bezpieczne narzędzie zadłużeniowe, które nie generuje wielkich konsekwencji ekonomicznych. Kredytów gotówkowych z reguły nie trzeba zabezpieczać bardzo dużym majątkiem. W przypadku bardziej ryzykownych klientów banki detaliczne, a także firmy pożyczkowe stosują weksel in blanco, czy poręczenie finansowe członka rodziny. Najważniejszym elementem pozyskania kredytu gotówkowego jest przedstawienie stabilnych dochodów. Jeżeli kredytobiorca nie jest w stanie ich wykazać, wtedy nie ma właściwie szans na współpracę. Kredyt gotówkowy to raczej produkt przeznaczony osobom pracującym ze stabilną sytuacją ekonomiczną. Praca nad pozytywną historią spłat zobowiązań też się opłaca, bo dzięki temu kredytobiorca otrzyma pożyczkę gotówkową na znacznie lepszych warunkach.

Niskie stopy procentowe sprzyjają popularności kredytów gotówkowych. Udoskonalenie przepisów antylichwiarskich zwiększyło wyraźnie zaufanie do krajowych firm pożyczkowych i drobna chwilówka na leczenie, na remont, czy luksusowe zakupy to coraz lepsza perspektywa niż długoterminowe, trudne oszczędzanie. Lojalność w większości firm pożyczkowych też się opłaca. Im dłużej zaciągasz kredyty gotówkowe w jednej instytucji, tym lepsze warunki współpracy otrzymujesz z czasem. Co myślisz o potencjale kredytów gotówkowych?

Zobacz także:  Czy kredyt gotówkowy może być tańszy?