Kredyt gotówkowy – jakie mogą być przyczyny odmowy udzielenia kredytu

  0
  112

  Starając się o kredyt gotówkowy w banku nie mamy pewności czy go otrzymamy. Bank w każdej chwili może udzielić nam odmowy udzielenia pożyczki i wcale nie musi tego argumentować. Jakie są najczęstsze przyczyny nieprzyznawania kredytów?

  Negatywna historia kredytowa

  Banki bardzo wnikliwie prześwietlają swoich klientów. Starając się o kredyt w pierwszej kolejności zostaje sprawdzona Twoja dotychczasowa historia kredytowa. Jeżeli spłacasz aktualnie jakieś kredyty i masz zaległości w spłacie niektórych rat, to bank najprawdopodobniej odmówi udzielenia kredytu. Dlaczego? Bo będzie się bał, że nie poradzisz sobie z kolejnym zobowiązaniem. Trochę inaczej sprawa wygląda z zaległościami, które miały miejsce w przeszłości. One również mogą mieć wpływ na decyzję podjętą przez bank, ale wszystko zależy od tego ile dni wynosiły te zaległości i jak dawno temu wystąpiły. Każdy bank bada też inny okres – jeden będzie patrzył dwa lata wstecz, inny z kolei przeanalizuje pięć ostatnich lat.

  Wpisy w rejestrach dłużników

  Może zdarzyć się tak, że nasza historia w BIK jest wzorcowa, ale za to pojawia się negatywny wpis w jednym z rejestrów dłużników. Zaliczamy do nich Krajowy Rejestr Długów, BIG Info Monitor, Rejestr Dłużników ERIF oraz Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej. Z jakich powodów możemy trafić do tych rejestrów? Na przykład za niezapłacone faktury za telefon, za niespłacone pożyczki pozabankowe, a nawet za zaległe alimenty. Należy pamiętać o tym, że jeżeli spłacimy taką zaległość, to negatywny wpis zniknie, a my będziemy się mogli na nowo starać o uzyskanie kredytu gotówkowego.

  Brak zdolności kredytowej

  Według banku nasze dochody mogą być niewystarczające i z tego powodu również może odmówić nam kredytu. Chociaż nie tylko nasze zarobki mają na nią wpływ. Należy pamiętać o tym, że każde posiadane dziecko znacząco obniża zdolność kredytową. Równie ważne są nasze aktualne zobowiązania. Jeżeli płacimy już dość spore raty za inne kredyty gotówkowe, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że kolejnego już nie uzyskamy. Wówczas można pomyśleć o ewentualnym kredycie konsolidacyjnym. W jaki sposób zwiększyć zdolność kredytową? Najlepiej poprzez zwiększenie dochodu. Bank bierze średnią z 3 ostatnich miesięcy, dlatego czasami warto poczekać miesiąc albo dwa i poczekać aż średnia wzrośnie. W tym czasie możemy brać nadgodziny albo dodatkowe zlecenia. Można również znaleźć współkredytobiorcę, ale w dzisiejszych czasach nie jest to takie proste.

  Jesteśmy za młodzi albo za starzy

  Każdy bank ma swoje wymagania. Jednym z nich jest kryterium wieku. Z reguły banki udzielają kredyty każdemu, kto skończył 18 lat, chociaż niektóre mają ten pułap ustawiony trochę wyżej. Podobnie sprawa wygląda z górną granicą. Jeżeli ktoś ma więcej niż 75-80 lat, to może mieć dość spore problemy z uzyskaniem kredytu. Jak widać na uzyskanie kredytu gotówkowego wpływa bardzo wiele istotnych czynników takich jak chociażby wiek.