W dzisiejszych czasach trudno normalnie funkcjonować bez pożyczania pieniędzy. Każdy większy wydatek taki jak zakup domowego sprzętu, naprawa lub zakup samochodu czy wyjazd trzeba przecież jakoś sfinansować a nieczęsto możemy poradzić sobie z tym wykorzystując własne oszczędności. Sięgamy więc po łatwo dostępne pożyczki i kredyty, które wydają się być (i często są) idealnym rozwiązaniem naszych kłopotów. Często jednak zdarza się tak, że pożyczki zaciągamy na tyle nieodpowiedzialnie, że mamy problem z późniejszą spłatą rat. Co robić w takim przypadku?
Nie da się ukryć, że problemy ze spłatą kredytów gotówkowych to poważne zagrożenie dla naszych finansów. Mimo to jednak warto działać racjonalnie. Przede wszystkim zdajmy sobie sprawę z tego, że nie warto zaciągać kolejnego kredytu by spłacić kolejny. Rodzi to bowiem ryzyko wpadnięcia w pętlę kredytową. Mówiąc wprost – zaciągając kolejne kredyty na spłatę poprzednich mamy coraz większe raty do spłacania a tym samym jest nam coraz to trudniej.
Co więc możemy zrobić? Rozwiązaniem jest kontakt z bankiem i prośba o zmniejszenie rat,które musimy regulować każdego miesiąca. Wydłuża to spłatę zobowiązania, ale jest rozwiązaniem bezpiecznym i pewnym. Tak samo jak kilkumiesięczne wakacje kredytowe, dzięki którym możemy podreperować nasz budżet domowy. Warto pamiętać, że bankom również zależy na tym, byśmy spłacili zobowiązanie, dzięki czemu są one coraz bardziej elastyczne i chętnie przystają na propozycje klientów.
Jeśli mimo wszystko czujemy, że musimy zaciągnąć nową pożyczkę dbajmy o to, by nie był to zwykły kredyt gotówkowy a tak zwany kredyt konsolidacyjny. Jest to bowiem produkt finansowy, którego rolą jest spłata wszystkich naszych zobowiązań przy jednoczesnym obniżeniu raty tak, by była mniejsza niż suma dotychczasowych. Tego rodzaju kredyty są bezpiecznym rozwiązaniem, które możemy wziąć pod uwagę. Kredyt konsolidacyjny nie będzie bowiem wiązał się z jeszcze większym obciążeniem domowych finansów.
Podsumowując, jeśli mamy problemy ze spłatą rat kredytu gotówkowego nie warto brać kolejnej pożyczki, która miałaby być receptą na spłatę przeterminowanego zadłużenia. W ten sposób wpadamy bowiem w tzw. pętlę kredytową, która może mieć naprawdę negatywne konsekwencje takie jak długi czy utrata majątku