Od czego zależy oprocentowanie lokat?

0
126

Oprocentowanie każdej lokaty jest czynnikiem decydującym w wyborze. To na jej wysokość klient patrzy najpierw i to według tej wysokości podejmuje decyzję. Od czego jednak zależy oprocentowanie i wysokość jej stawki.

Stopa procentowa banku centralnego

Wysokość oprocentowania związany jest z sytuacją ekonomiczną kraju. W związku z tym największy wpływ ma Rada Polityki Pieniężnej działająca przy Narodowym Banku Polskim. Ona ustala wysokość stopy procentowej banku centralnego, jako narzędzie regulacji gospodarki, ponieważ odpowiednie decyzję stymulują wydawanie pieniędzy a inne odwrotnie- zachęcają do oszczędzania. Stopy procentowe określają cenę pożyczek banku centralnego bankom komercyjnym, co później wypływa na decyzje tych drugich.

Wyższe stopy procentowe sprawiają, że dostęp do pieniędzy staje się droższy. Bank dostosowuje się do rynku i w odpowiednio zwiększa lub obcina oprocentowanie na lokatach.

Konkurencja w bankach komercyjnych

Jak w każdej dziedzinie na rynku, także i w bankowości przetrwanie zależy od pozyskiwania klientów. To zachęcenie ich do skorzystania z ofert proponowanych przez bank sprawi, że bank utrzyma się na rynku i będzie się rozwijał. Pozyskiwanie klientów skupia się wokół dawania korzystniejsze oprocentowania lub bardziej dogodnych warunków założenia lokaty lub konta, niż proponują konkurencyjne firmy.

Należy jednak uważać, ponieważ za wieloma niezwykle atrakcyjnymi promocjami kryją się tzw. „haczyki”. Trzeba uważnie czytać umowy i wiedzieć, że nic nie jest za darmo.

Regulacje prawne

Sektor jest nadzorowany, a więc i wszystkie działania określone są konkretnymi ustawami i prawami, które również wpływają na poziom oprocentowania. Ustawy mówiące o wyższym standardzie płynności banku, podwyższeniu przez niego kapitału może wpłynąć na ilość depozytów, a więc i atrakcyjność ofert.

Konstrukcja lokaty

Rodzaj lokaty wybranej przez klienta i warunki wypisane w umowie są drugim czynnikiem wpływającym na oprocentowanie. Wiadomo, że im dłużej trwa lokata, tym jest większe oprocentowanie. Nawet na lokacie dynamicznej, gdzie bez konsekwencji można pieniądze wypłacać, oprocentowanie jest tym większe, im dłużej nie przerywaliśmy trwania inwestycji.

Zobacz także:  Zalety kredytu