Optymalizacja kredytu samochodowego

0
136

Kredyt samochodowy wypada bardzo dobrze na tle innych grup zobowiązań w perspektywie finansowania różnych grup pojazdów dla klientów indywidualnych oraz biznesowych. W jaki sposób można zoptymalizować kredyt samochodowy, aby znacznie lepiej pasował do potrzeb zmotoryzowanego kredytobiorcy?

Czy kredytujesz samochód nowy, a może używany?

To podstawowe pytanie przed podpisaniem umowy, ponieważ w przypadku kredytowania samochodu używanego możesz zdecydować o racie 50/50 i część pojazdu spłacić od razu, a część po dłuższym czasie, co pozwoli na rozsądne rozłożenie kosztów. W przypadku pojazdów nowych najlepiej sprawdzi się rata balonowa umożliwiająca przesunięcie największego ciężaru spłaty na koniec okresu rozliczeniowego. Praktycznie wszystkie autobanki powiązane bezpośrednio z markami motoryzacyjnymi zgadzają się na rolowanie umów, a rata balonowa w takim przypadku staje się wkładem własnym pod samochód nowej generacji. Pamiętaj, że przy kredytowaniu używanych samochodowych występuje najczęściej limit wieku. Standardowo w widełkach 10-15 lat. Kredyt samochodowy nie dotyczy tylko aut, ale również innych pojazdów, więc to przy okazji rozszerza możliwości optymalizacyjne.

Kwota w kredycie samochodowym

Najczęściej kredyt samochodowy porównuje się z kredytem gotówkowym. Nie jest to do końca prawidłowe działanie, ponieważ w kredycie samochodowym nie ma tak niskiego limitu kwotowego, jak w pożyczce gotówkowej, co umożliwia sfinansowanie znacznie droższego i to dokładnie zabezpieczonego pojazdu. Kredyt samochodowy to kredyt celowy, czym znacząco różni się od kredytu gotówkowego. Dzięki kredytowi samochodowemu możesz dotrzeć do pojazdu znacznie wyższej klasy niż wynosi Twoja aktualna zdolność kredytowa.

Preferencyjne warunki kredytu samochodowego w autobankach

Autobanki wspierają przede wszystkim sprzedaż samochodów, co skutkuje najczęściej powiązaniem kredytu samochodowego z odroczoną płatnością, nawet do 3 miesięcy w 2021 roku. W kredycie samochodowym występuje znacznie więcej preferencyjnych warunków powiązanych z serwisowaniem, ubezpieczeniem, dostępem do dodatkowego wyposażenia.

Prowizja uzależniona od czasu spłaty

W większości porównywarek kredytów samochodowych zauważysz, że wysokość prowizji zależy od czasu spłaty. Im dłużej spłacasz zobowiązanie, tym po prostu więcej płacisz, więc ustalenie dobrego terminu uregulowania zobowiązania to jeden z kluczy do optymalizacji kosztów. Dobry termin to maksymalnie 4-5 lat.

Na zakończenie

Kredyt samochodowy powiązany z autobankiem to najczęściej najlepsze rozwiązanie dla przyszłego kierowcy zorientowanego na możliwie najniższe koszty regulowania zobowiązania.