Prawidłowe porównywanie lokat bankowych

0
97

Rynek lokat bankowych wyraźnie rośnie i daje coraz więcej perspektyw osobie oszczędzającej kapitał w dłuższych terminach. Jeżeli interesujesz się poważnie lokatami bankowymi dobrze jest poznać najważniejsze techniki ich porównywania, aby nie popełnić krytycznych błędów i po prostu dobrze zarobić. W artykule poznasz najważniejsze techniki porównywania lokat bankowych, co pozwoli ci zwiększyć potencjał zysków krótko oraz długoterminowych.

Niezależne porównywarki lokat bankowych kluczem do sukcesu

Przede wszystkim nie musisz samodzielnie porównywać warunków uruchomienia lokaty bankowej. W erze multimediów zrobi to za ciebie porównywarka internetowa. Niestety w branży występują porównywarki zależne i niezależne. Te drugie charakteryzują się najlepszymi funkcjami, ponieważ nie promują priorytetowo żadnej instytucji finansowej.

Według jakich warunków porównywać lokaty bankowe?

Minimalna i maksymalna kwota na lokacie bankowej

Zacznijmy od minimalnej kwoty potrzebnej do rozpoczęcia oszczędzania. Wiele banków nakłada na klientów limity. Nie skorzystasz z promocji, jeżeli nie posiadasz odpowiedniego kapitału. Zwyczajowo jednak oszczędzanie można rozpocząć od poziomu stu, a nawet mniej złotych. W promocyjnych lokatach najpopularniejszy limit (maksymalna kwota lokaty) to dziesięć tysięcy złotych. Jeżeli posiadasz większy kapitał, wtedy musisz rozkładać go na kilka produktów oszczędnościowych, co wiąże się z dodatkowymi formalnościami.

Na ile czasu zakładasz lokatę bankową?

Kolejny czynnik to okres deponowania środków na lokacie bankowej. W tym przypadku różnice w oprocentowaniu sięgają do kilku punktów procentowych. Dlaczego? Im dłuższej oszczędzasz na lokacie bankowej, tym więcej zarabiasz. Trzeba jednak pamiętać o ważnym aspekcie korzystania ze współczesnych lokat bankowych, a mianowicie o sposobie zapadania odsetek. Dopiero po dotrzymaniu lokaty bankowej do końca zaczniesz cieszyć się z zysku. Wcześniejsze zamknięcie produktu oszczędnościowego likwiduje dotychczas wyrobione odsetki. To dość duży problem, jeżeli chodzi o zachowanie płynności. Nie zaleca się zatem wprowadzania na lokaty bankowe całości oszczędności. Rozdzielaj kapitał na części i na wiele produktów oszczędnościowych.

Odnawianie i aspekt procentów składanych

Odnawialność lokaty to jeden z kolejnych punktów do analizy. Dobrze, jeżeli lokata odnawia się automatycznie razem z dotychczas wypracowanymi zyskami. W ten sposób wykorzystujesz potencjał procentów składanych. Po kilku, ewentualnie kilkunastu latach nawet z niewielkich odsetek da się wygenerować całkiem pokaźne sumy.

W walucie krajowej, czy lokata w walucie obcej?

Lokaty bankowe występują naturalnie w walucie krajowej i w walutach obcych. Możesz wykorzystywać oferty banków zagranicznych, ale to zazwyczaj się nie opłaca ze względu na przewalutowanie oszczędności. Niektóre krajowe banki detaliczne pozwalają uruchamiać lokaty w walutach obcych. Jeżeli konkretna waluta umocni się na rynkach zagranicznych, wtedy naturalnie więcej zarobisz. To niestety naraża cię na realne ryzyko inwestycyjne, bo waluta obca z drugiej strony może się osłabić, co spowoduje ostatecznie uszczuplenie kapitału.

Podsumowanie

Określenie najważniejszych czynników porównywania lokat bankowych jest niezwykle ważne dla budowania długoterminowych oszczędności na podstawie potencjału procentów składanych. Wykorzystuj zawsze niezależne porównywarki lokat bankowych i potwierdzaj warunki w sposób indywidualny. Ponadto obliczaj każdorazowo oprocentowanie realne na lokacie bankowej.