Problem nierzetelnego dłużnika

0
137

Największym problemem pożyczkodawcy jest naturalnie nierzetelny dłużnik, czyli brak spłaty zobowiązania zgodnie z ustalonymi w umowie warunkami. Wiele osób skarży się na praktyki komornicze na krajowym rynku, ale czy nierzetelnym dłużnikom należą się w ogóle jakiekolwiek przywileje? Problem nierzetelnego dłużnika występuje na współczesnym rynku kredytowym i warto przez chwilę o nim podyskutować.

Jakie problemy wywołuje nierzetelny dłużnik?

Nierzetelny dłużnik to przede wszystkim podmiot, który nie spłaca zobowiązań terminowo, a tym samym ogranicza płynność kredytodawcy. Nierzetelny dłużnik to duży problem ekonomiczny, ponieważ pociąga za sobą koszty administracyjne i windykacyjne. Jak radzić sobie z nierzetelnym dłużnikiem? Standardowo już na etapie podpisywania umowy kredytowej warto określić ubezpieczenie pożyczki, dodatkowe zabezpieczenia, np. poręczenie, podpisać weksel in blanco z dłużnikiem. Jeżeli to nie pomaga masz jeszcze szansę rozpoczęcia pełnej procedury windykacyjnej, która niestety nie gwarantuje odzyskania całości środków. Popularna metoda radzenia sobie z nierzetelnymi dłużnikami to po prostu sprzedaż zadłużenia osobom trzecim. Handel długami to bardzo dobry biznes, w którym następuje odzyskanie przynajmniej części środków. Już nawet w przestrzeni multimedialnej odnajdziesz wiele portali wyspecjalizowanych w handlu długami osób fizycznych oraz właścicieli działalności gospodarczych. Wielu nierzetelnych dłużników w tym samym czasie, szczególnie przy większych kredytach hipotecznych zagraża bezpieczeństwu ekonomicznemu kredytodawcy. Z nierzetelnymi dłużnikami walczy się również poprzez wpisy do rejestru Biura Informacji Gospodarczej. Na czarną listę trafiają nie tylko osoby, które ociągają się ze spłatą kredytów gotówkowych, ale także alimentów, czynszu, czy innych standardowych, codziennych zobowiązań.

Ostrzeżenie i groźba dużych konsekwencji

Nierzetelny dłużnik zdarza się praktycznie w każdej instytucji finansowej, a najczęściej wśród współpracy z prywatnymi inwestorami. Zabezpieczenie się umową, a także elementami szybkiej windykacji jest kluczowe. Duże znaczenie posiadają również rejestry nierzetelnych dłużników, czy możliwość błyskawicznej sprzedaży zadłużenia podmiotom trzecim.

Zobacz także:  Brak pieniędzy? Jest nadzieja!