Profesjonalne oddłużanie w krajowych warunkach

0
158

Prowadzenie oddłużania w budżecie domowym to zawsze problematyczna sytuacja. Nadmierne zadłużenie praktycznie w każdym przypadku powoduje negatywne konsekwencje na poziomie psychicznym, organizacyjnym, a ostatecznie finansowym łącznie z ryzykiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej, kompletnego bankructwa. Jak wygląda profesjonalne oddłużanie, antywindykacja w krajowych warunkach? Czy jest coś, z czego powinieneś w pierwszej kolejności skorzystać, kiedy zauważysz problemy ze spłatą bieżącego zadłużenia? Poniżej otrzymasz kilka najważniejszych wskazówek dotyczących negocjowania z wierzycielami i nie tylko.

Czym jest antywindykacja i czy dłużnik ma szansę wyjść na prostą?
Antywindykacja to jedno z ciekawszych pojęć związanych z rynkiem kredytowym. Większość kancelarii, czy wyspecjalizowanych podmiotów związanych z oddłużaniem osób fizycznych i prawnych udziela wstępnie bezpłatnych porad prawnych dotyczących rozwiązania problemów. Antywindykacja to w skrócie wszystkie czynności organizacyjne, prawne, czysto formalne mające docelowo odciążyć kredytobiorcę, a zmusić wierzycieli do pewnych ustępstw w zakresie spłaty dotychczasowych zobowiązań. Większość kredytodawców i kredytobiorców pragnie uniknąć wyniszczającej walki w salach sądowych, stąd duży potencjał współpracy ze specjalistami oddłużeniowymi. Dłużnicy po zmianach przepisów zyskali wiele ciekawych praw, a wręcz przewag negocjacyjnych. W aktualnych warunkach gospodarczych komornik nie może naruszyć dóbr osobistych kredytobiorcy. Negatywne sprawy z komornikami wychodzą szybko na światło dzienne, do mediów publicznych, co utrudnia wykonywanie podobnych zawodów w mało etyczny sposób. To bardzo dobra informacja, ponieważ rynek oczyszcza się, a jednocześnie rośnie zaufanie do możliwości naprawy mocno zadłużonych gospodarstwa domowych, bez potrzeby ogłaszania bankructwa. Oddłużanie można rozpocząć, co ciekawe nawet w czasie obowiązywania standardowej egzekucji komorniczej. Do specjalistów antywindykacyjnych możesz zgłosić się praktycznie w każdej chwili i warto to zrobić, jeżeli nie posiadasz właściwego zabezpieczenia prawnego lub boisz się nadmiernych kosztów.

Metody do samodzielnego wykorzystania przy restrukturyzacji długów
Oczywiście nie musisz wybierać antywindykacji zgodnie z ideą outsourcingu. Masz również do dyspozycji wiele narzędzi do samodzielnego wykorzystania. Przy jednym kredycie gotówkowym, ale problematycznym warto przemyśleć podpisanie dodatkowego aneksu do umowy. Aneks docelowo wydłuży okres kredytowania, a jednocześnie obniży ratę miesięczną. To bardzo podobna metoda do konsolidacji kredytów. Kolejne narzędzie to naturalnie konsolidacja kredytów dotycząca już wielu zobowiązań. Konsolidacja działa na wszystkie rodzaje pożyczek i kredytów gotówkowych spotykanych na rynku. Konsolidacja wyróżnia się długim terminem obowiązywania, automatycznym zamknięciem dotychczasowych zobowiązań, uśrednieniem oprocentowania na naprawdę atrakcyjnych warunkach. Wiele firm pożyczkowych zapewnia ponadto wakacje kredytowe. Dzięki wakacjom kredytowym nie spłacasz przez kilka miesięcy rat, ale masz do czynienia z dalszym naliczaniem oprocentowania, niestety w takim przypadku od wyższej kwoty. W okresie niskich stóp procentowych naprawa budżetu domowego nie jest zadaniem trudnym. Rośnie też zainteresowanie współpracą z kancelariami prawnymi odpowiedzialnymi za prowadzenie działań antywindykacyjnych, coraz skuteczniejszych z perspektywy dłużnika. Poprawa prawa na rzecz dłużników to jeden z ciekawszych elementów rozwoju nowoczesnego rynku kredytowego.

Zobacz także:  Jeśli kredyt to tylko w banku