Przykłady kredytowe

0
248

Przykładem udzielonego kredytu konsolidacyjnego jest sytuacja, gdy pewna rodzina posiada kilka zadłużeń jednocześnie w jednym banku. W sumie kwota za te zobowiązania wynosi dwa tysięcy złotych miesięcznie, a każda z czterech rat musi być opłacana w innym terminie, co stanowi wyraźne obciążenie dla domowego budżetu. Kredyt konsolidacyjny pomaga ułatwić wielodzietnej rodzinie spłatę tych kilku rat kredytu, obniżając ich wspólną wartość z dwóch tysięcy do tysiąc pięćset złotych i zapewniając kredytobiorcom tylko jedną, znacznie łatwiejszą ratę do spłaty. Dzieje się tak w wyniku wydłużenia okresu kredytowania.

Innym razem młody mężczyzna, który posiada dobrą pracę, wysokie zarobki i własne mieszkanie bez zadłużeń i obciążeń kredytowych zdecydował się na zakup luksusowego auta, a także remont mieszkania przeznaczonego na wynajem. Nie posiadając aktualnie tak dużej gotówki mężczyzna podjął decyzję o kredycie samochodowym i gotówkowym na wyżej wymienione cele. Łącznie dwie raty za zakupione auto i remont wyniosły trzy tysięcy złotych miesięcznie. Konsolidacja dwóch kredytów nie trwała długo, gdyż mężczyzna posiada mieszkanie, które bank potraktował jako zabezpieczenie kredytu konsolidacyjnego, a rata, którą zaproponował bank klientowi wyniosła dwa i pół tysiąca złotych. Okres kredytowania wydłużył się do dziesięciu lat, ale dzięki temu też domowy budżet pana Jana został podreperowany o pięćset złotych miesięcznie. Pomimo tego, że pan Jan mógłby pozwolić sobie na spłatę dwóch rat jednocześnie, zdecydował się na takie rozwiązanie, ponieważ wkrótce miały się pojawić nowe okoliczności, które znacznie utrudniłyby funkcjonowanie na podobnym poziomie młodemu mężczyźnie. Bank musiał też dodatkowo zabezpieczyć się wchodząc na hipotekę, gdyż kwota kredytu konsolidacyjnego przekraczała już kwotę stu pięćdziesięciu tysięcy złotych, a to znacznie podnosiło ryzyko spłaty zobowiązania w określonym terminie.

Pani Monika posiada dwa niewielkie kredyty gotówkowe o łącznej wartości trzydziestu pięciu tysięcy złotych. Posiada dobrą zdolność kredytową, ale od jakiegoś czasu dokucza jej wysokość dwóch rat płaconych w różnych terminach. Z pomocą przychodzi bank, który zaproponował pani Monice kredyt konsolidacyjny, który zmniejszył ratę i częstotliwość płacenia za kredyt. Dodatkowo udało się otrzymać osobie dodatkowy kredyt na dowolny cel w wysokości dziesięciu tysięcy złotych. Kredyt konsolidacyjny podzielił się na część spłaty zobowiązań bankowych i spłatę kredytu na dowolny cel.

Przedstawiony powyżej przykład jest wyłącznie przykładowy, a więc sumy i osoby, które zostały przedstawione mają charakter wyłącznie edukacyjny.