Sprawy okołokredytowe

  0
  118

  Banki, które udzieliły kredytu samochodowego oprócz podstawowych informacji o kredytobiorcy potrzebują również innych elementów, które należy przekazać w momencie, gdy już kredyt został przyznany.

  Nietypowe sytuacje

  Kredyt samochodowy można otrzymać zarówno na samochód nowy, auto używane, jak i takie, który został zakupiony w kraju oraz zagranicą. Szczególnie sytuacja ma się w momencie, gdy zakupione zostało auto zagranicą, ale nie dokonano rejestracji w kraju. Jeśli dealer ma odpowiednią zgodę na handel autami zagranicznymi, ale siedziba jest w Polsce nie powinno być problemu ze strony banku w sprawie przyznania kredytu samochodowego. Coraz więcej osób handlujących autami nowymi, bądź używanymi sprowadza je z zagranicy. Banki musiały więc wziąć pod uwagę taką ewentualność, aby klienci mogli mieć opcję kupna takich samochodów w kredycie. Nietypową sytuacją staje się również możliwość decyzji o przyznaniu kredytu w walucie obcej niż złoty. Wówczas banki mogą się zdecydować na taką ewentualność zachowując odpowiedni kurs danej waluty z chwilą złożenia odpowiedniego wniosku do banku. Dzięki możliwościom jakie daje współczesna technika spłaty odbywają się za pośrednictwem internetu również ratalnie. Może także dojść do takiej sytuacji, że nieznany jest często numer nadwozia VIN pojazdu, a klient już chciałby dokonać zakupu. Może tak być i banki dokonują decyzji pozytywnej w związku z kupnem auta. Można dostarczyć numer VIN w późniejszym terminie.

  Waluta i sumy

  Zarówno w polskiej jak i w obcej walucie banki mogą zdecydować się na udzielenie kredytu dla swoich klientów, a kwoty na jakie decydują się udzielić wsparcia wahają się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Może się okazać, że oprócz podstawowej ceny za samochód dojdą jeszcze dodatkowe koszty okołokredytowe, które często przekraczają wartość kupionego auta. Właśnie wówczas należy dobrze oszacować na jaką kwotę powinniśmy się zdecydować podczas próby decyzji o kredytcie samochodowym.

  Ochrona kredytowa

  W sytuacjach takich jak udzielenie kredytu ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie zaciągniętego zobowiązania ze strony banku w odpowiedni sposób. Taka ochrona może wystąpić w formie przywłaszczenia warunkowego lub częściowego. Możliwa też jest cesja praw z polisy AC, która przede wszystkim chroni bank jeśli nie dojdzie do terminowej spłaty zobowiązania. Każde z tych rozwiązań musi być stosowane, gdyż inaczej dojdzie do sytuacji, że banki będą ponosić bardzo duże ryzyko w związku z zaciąganym przez klientów kredytem i w ten sposób dochodzi do sytuacji, że w każdej chwili zbyt duża liczba konsumentów może nie spłacać zobowiązania w terminie. Jest zbyt wielu klientów, aby mieć pewność, że dokonanie zapłaty z kredyt samochodowy może nastąpić przez wiele osób. Jest to dobre rozwiązanie w dobie niepewności gospodarczej gdzie płynność finansowa może zostać w każdej chwili bardzo mocno zachwiana. Jeśli klient nie zdecyduje się na ochronę kredytową bank może takiego rozwiązania nie udzielić konsumentowi.